Tanks

20 nos

Operate

​​24 Hrs

Capacity

100,000 cbm

ردیفمنطقهسایتنوع مخزنظرفیتوضعیتگرمایشسیرکوله
1بندر شهید رجاییT 10سقف ثابت7200کثیفدارددارد
2بندر شهید رجاییT 10سقف ثابت7200کثیفدارددارد
3بندر شهید رجاییT 10سقف ثابت7200کثیفدارددارد
4بندر شهید رجاییT 10سقف ثابت7200کثیفدارددارد
5بندر شهید رجاییT 10سقف ثابت2900تمیز / کثیفدارددارد
6بندر شهید رجاییT 10سقف ثابت2900تمیز / کثیفدارددارد
7بندر شهید رجاییT 10سقف ثابت2900تمیز / کثیفدارددارد
8بندر شهید رجاییT 10سقف ثابت2100تمیز / کثیفدارددارد
9بندر شهید رجاییT 10سقف ثابت2100تمیز / کثیفدارددارد
10بندر شهید رجاییT 10سقف ثابت2100تمیز / کثیفدارددارد
11بندر شهید رجاییT 10سقف ثابت2100تمیز / کثیفدارددارد
12بندر شهید رجاییT 10سقف شناور خارجی6000تمیزداردندارد
13بندر شهید رجاییT 10سقف شناور خارجی6000تمیزداردندارد
14بندر شهید رجاییT 10سقف شناور خارجی6000تمیزداردندارد
15بندر شهید رجاییT 10سقف شناور خارجی6000تمیزداردندارد
16بندر شهید رجاییT 10سقف شناور خارجی6000تمیزداردندارد
17بندر شهید رجاییT 10سقف شناور خارجی6000تمیزداردندارد
18بندر شهید رجاییT 11سقف ثابت3000تمیزنداردندارد
19بندر انزلیT 12سقف ثابت3000تمیزنداردندارد
20بندر امام خمینیT 8سقف ثابت3000تمیزنداردندارد


   مخازن ذخیره سازی حاوی مایعات آلی ، مایعات غیر آلی ، گازها و در بسیاری از صنایع یافت می شوند. بیشتر مخازن ذخیره سازی با توجه به مشخصات American Petroleum Institute API-650 طراحی و ساخته شده اند.
   این مخازن می توانند اندازه های مختلفی داشته باشند ، از قطر 2 تا 60 متر یا بیشتر. آنها به طور کلی در حوضه های محفظه ای نصب می شوند تا در صورت پارگی مخزن نشت نکند.
   صنایعی که مخازن ذخیره در آنها یافت می شود عبارتند از: تولید و پالایش نفت ، تولید پتروشیمی و شیمیایی ، عملیات ذخیره سازی و انتقال فله ، سایر صنایع مصرف کننده یا تولید مایعات و بخارات.

   انواع مخازن ذخیره سازی
اصولاً هشت نوع وجود دارد که در ادامه به توضیحات آن میپردازیم

چهار نوع مخزن اول به شکل استوانه ای با محور عمود بر درجه صفر است. این مخازن تقریباً منحصراً در سطح زمین قرار دارند. از مخازن افقی می توان در بالا و پایین زمین استفاده کرد. مخازن تحت فشار اغلب جهت دار و به صورت كروي هستند تا در فشارهاي بالا يكپارچگي ساختار را حفظ كنند. آنها در بالای زمین واقع شده اند. مخازن فضای متغیر بخار می توانند استوانه ای یا کروی باشند.

مخزن سقف ثابت
   از بین طرح های مخزن استفاده شده ، مخزن سقف ثابت کمترین هزینه ساخت را دارد و به طور کلی حداقل تجهیزات قابل قبول برای ذخیره مایعات در نظر گرفته می شود. یک مخزن سقف ثابت معمولی از یک پوسته استوانه ای فولادی با سقف مخروطی یا گنبدی شکل تشکیل شده است که به طور دائمی روی پوسته مخزن چسبانده می شود. مخازن ذخیره معمولاً کاملاً جوشکاری می شوند و برای محکم کردن مایع و بخار طراحی می شوند ، در حالی که مخازن قدیمی اغلب دارای ساختار پرچ یا پیچ و مهره هستند و در برابر بخار محکم نیستند. سوپاپ Breather Valve (شیر خلاuum فشار) ، که معمولاً روی بسیاری از مخازن سقف ثابت نصب می شود ، به مخزن اجازه می دهد تا با فشار داخلی یا خلا slight جزئی کار کند.
این سوپاپ از آزاد شدن بخارها فقط در هنگام تغییرات بسیار کوچک دما ، فشار بارومتری یا سطح مایع جلوگیری می کند ، انتشار از یک مخزن سقف ثابت قابل ارزیابی است.

مخزن سقف شناور خارجی
   یک مخزن سقف شناور خارجی متشکل از یک پوسته استوانه ای استوانه ای شکل باز و مجهز به سقفی است که بر روی سطح مایع ذخیره شده شناور است و با سطح مایع بالا و پایین می رود. سقف شناور از یک عرشه ، اتصالات و سیستم آب بندی لبه تشکیل شده است. عرشه های سقف شناور از صفحات فولادی جوش خورده ساخته شده اند و از سه نوع کلی استفاده می شوند: تابه ، پونتون و دو طبقه
اگرچه تعداد زیادی عرشه از نوع تابه در حال حاضر استفاده می شود ، روند فعلی به سمت سقف های شناور pontoon و دو طبقه است. تولیدکنندگان نسخه های مختلفی از این انواع اساسی عرشه های شناور را تهیه می کنند که برای تأکید بر ویژگی های خاص طراحی شده اند ، مانند تماس مایع کامل ، ظرفیت حمل بار ، پایداری سقف یا چیدمان پونتون. سطح مایع توسط عرشه شناور پوشانده شده است ، مگر در فضای حلقوی کوچک بین عرشه و پوسته. عرشه ممکن است با مایع تماس بگیرد یا به طور مستقیم بالای سطحِ سطح شناورها، شناور شود.
مخازن سقف شناور خارجی مجهز به سیستم آب بندی لبه ای هستند که به محیط سقف متصل شده و با دیواره مخزن تماس می گیرد. با بالا و پایین آمدن سقف ، سیستم آب بندی لبه به دیواره مخزن می لغزد. عرشه شناور همچنین به اتصالاتی مجهز است که از نفوذ فرآورده به عرشه جلوگیری می کند و عملکردهای عملیاتی را انجام می دهد. طراحی سقف شناور خارجی به گونه ای است که تلفات تبخیری حاصل از مایع ذخیره شده به تلفات ناشی از سیستم آب بندی لبه و اتصالات عرشه (از دست دادن ذخیره ایستاده) و هرگونه مایع در معرض دیواره مخزن (از دست دادن برداشت) محدود می شود.

مخزن سقف شناور داخلی
   این مخازن دارای یک سقف ثابت دائمی و یک سقف شناور در داخل هستند. مخازن سقف شناور داخلی دو نوع اساسی دارند:
·        مخازنی که در آنها سقف ثابت توسط ستونهای عمودی درون مخزن پشتیبانی می شود
·        مخازن با سقف ثابت خود پشتیبانی و بدون ستون های پشتیبانی داخلی
سقف ثابت لزوماً فاقد روزنه است اما کل ناحیه طرح باز کشتی را پوشانده است. مخازن سقفی ثابت که برای استفاده از سقف شناور داخلی مقاوم سازی شده اند نوعاً از نوع اول هستند ، در حالی که مخازن سقف شناور خارجی که به مخزن سقف شناور داخلی تبدیل شده اند معمولاً دارای سقف خود نگهدارنده هستند.
مخازن ساخته شده در ابتدا با سقف ثابت و سقف شناور داخلی ممکن است از هر دو نوع باشد. یک مخزن سقف شناور داخلی هم دارای یک سقف چسبانده شده دائمی است و هم سقفی که درون مخزن روی سطح مایع شناور است (عرشه تماس) یا در پونتون های چند اینچی بالاتر از سطح مایع (عرشه بدون تماس) پشتیبانی می شود. سقف شناور داخلی با سطح مایع بالا و پایین می رود.

مخزن سقف شناور خارجی گنبدی
   مخازن سقف شناور خارجی گنبدی نوع سنگین تری از عرشه استفاده شده در مخازن سقف شناور خارجی و همچنین یک سقف ثابت در بالای پوسته مانند مخازن سقف شناور داخلی دارند. مخازن سقف شناور خارجی گنبدی معمولاً ناشی از مقاوم سازی یک مخزن سقف شناور خارجی با سقف ثابت است.
همانند مخازن سقف شناور داخلی ، عملکرد سقف ثابت این نیست که مانند یک مانع بخار عمل کند بلکه باید مانع از باد شود. نوع سقف ثابت که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد سقف گنبدی آلومینیومی خود نگهدارنده است که دارای ساختاری پیچ و مهره است. مانند مخازن سقف شناور داخلی ، این مخازن آزادانه توسط دریچه های گردش در بالای سقف ثابت تخلیه می شوند. اتصالات عرشه و مهر و موم های حاشیه ای ، اساساً با اتصالات مخزن های شناور خارجی یکسان هستند.

مخزن افقی
   مخازن افقی هم برای خدمات زمینی و هم زیرزمینی ساخته می شوند. مخازن افقی معمولاً از فولاد ، فولاد با پوشش فایبرگلاس یا پلی استر تقویت شده با فایبرگلاس ساخته می شوند. مخازن افقی عموما مخازن کوچک ذخیره سازی هستند. مخازن افقی به گونه ای ساخته می شوند که طول مخزن بیش از شش برابر قطر نیست تا از یکپارچگی سازه اطمینان حاصل شود. مخازن افقی معمولاً مجهز به دریچه های خلا-تحت فشار ، دریچه های سنجش و چاه های نمونه و منافذ هستند تا امکان دسترسی به این مخازن را فراهم کنند.
علاوه بر این ، مخازن زیرزمینی ممکن است به طور کاتدی محافظت شوند تا از خوردگی پوسته مخزن جلوگیری شود. حفاظت کاتدیک با قرار دادن آندهای قربانی در مخزن متصل به سیستم جریان تحت تأثیر یا با استفاده از آندهای گالوانیک در مخزن انجام می شود. با این حال ، به دلیل مهارکننده های خوردگی که اکنون در بیشتر فرآورده های نفتی تصفیه شده وجود دارد ، از محافظت داخلی کاتدیک دیگر به طور گسترده در صنعت نفت استفاده نمی شود.

مخزن فضایی بخار متغیر
   مخازن فضایی بخار متغیر مجهز به مخازن بخار قابل انبساط هستند تا نوسانات حجم بخار مربوط به تغییرات دما و فشار را در خود جای دهند. اگرچه مخازن فضایی بخار متغیر گاهی به طور مستقل مورد استفاده قرار می گیرند ، اما به طور معمول به فضای بخار یک یا چند مخزن ثابت سقف متصل می شوند. دو نوع متداول مخزن فضای بخار متغیر ، مخازن سقفی بالابر و مخازن دیافراگمی انعطاف پذیر هستند. مخازن سقف بالابر دارای سقفی تلسکوپی هستند که به راحتی در اطراف قسمت بیرونی دیواره مخزن اصلی قرار می گیرد. فضای بین سقف و دیوار یا توسط یک مهر و موم مرطوب ، که یک دهانه پر از مایع است ، یا یک مهر و موم خشک ، که از یک پارچه پوشش داده شده انعطاف پذیر استفاده می کند ، بسته می شود.
مخازن دیافراگمی انعطاف پذیر از غشای انعطاف پذیر برای ایجاد حجم قابل انعطاف استفاده می کنند. آنها ممکن است یا واحدهای جداکننده جداگانه یا واحدهای انتگرالی باشند که در بالای مخازن سقف ثابت نصب شده اند. هنگام جابجایی بخار توسط مایع ، اتلاف متغیر مخزن فضای بخار رخ می دهد. از بین رفتن بخار تنها در مواردی است که از ظرفیت ذخیره بخار مخزن بیشتر شود.

​​​​​​​مخزن ذخیره سازی LNG
   مخزن ذخیره گاز طبیعی مایع یا مخزن ذخیره LNG نوع خاصی از مخازن ذخیره سازی است که برای ذخیره سازی گاز طبیعی مایع استفاده می شود. مخازن ذخیره سازی LNG را می توان در زمین ، سطح زمین یا حامل های LNG یافت. ویژگی مشترک مخازن ذخیره سازی LNG توانایی ذخیره LNG در دمای بسیار پایین -162 درجه سانتی گراد است. مخازن ذخیره سازی LNG دارای ظروف دوتایی هستند ، جایی که قسمت داخلی آن حاوی LNG و ظرف خارجی حاوی مواد عایق است. متداول ترین نوع مخزن مخزن کامل مهار است. مخازن تقریباً 55 متر (180 فوت) ارتفاع و 75 متر قطر دارند.
در مخازن ذخیره سازی LNG در صورت آزاد نشدن بخارات LNG ، فشار و دما در مخزن همچنان افزایش می یابد. LNG یک برودت است و در دمای بسیار پایین در حالت مایع نگهداری می شود. در صورت ثابت نگه داشتن فشار با اجازه خروج گاز از مخزن ، دما در مخزن ثابت خواهد ماند. این به عنوان تبرید خودکار شناخته می شود.
بزرگترین مخزن زمینی جهان (تحویل در سال 2000) نوع 180 میلیون لیتری مهار کامل برای شرکت Osaka Gas Co. Ltd. بزرگترین مخزن جهان (تحویل در سال 2001) نوع غشایی 200 میلیون لیتری برای شرکت گاز Toho است ، با مسئولیت محدود است .
​​​​​​​

مخازن مورد استفاده برای ذخیره مایعات:​​​​​​​

·        مخازن سقف ثابت
·        مخازن سقف شناور خارجی
·        مخازن سقف شناور داخلی
·        مخازن سقف شناور خارجی گنبدی
·        مخازن افقی
·        مخازن تحت فشار
·        مخازن فضایی بخار متغیر
·        مخازن LNG (گاز طبیعی مایع)​​​​​​​

​مقاله مرتبط:مازوت 380 چیست