فروش ما​​​​​​​زوت و باید ها و نباید های آن
​​​​​​​

مازوت یا نفت کوره و یا مازت​​​​​​​

​آنالیز محصولات

BandarAbbas 380CST
Abadan 280CST

مازوت از  پسماند حاصل از تقطیر بنزین ، لیگروئین ، نفت سفید و قطعات روغن دیزل از نفت است. این روغن شامل کلیه روغنهای سوخت باقیمانده ، از جمله روغنهای به دست آمده از ترکیب  آن ها است. گرانروی حرکتی آن در دمای 80 درجه سانتیگراد بالاتر از 10 cSt است. نقطه اشتعال همیشه بالاتر از 50 درجه سانتی گراد است و چگالی همیشه بیشتر از 0.90 کیلوگرم در لیتر است.
بسته به ماده شیمیایی  از آن به عنوان روغن دیگ بخار ، در تهیه روغنهای روانکاری ، در فرآیند ترک خوردن یا هیدروژناسیون برای تولید سوخت موتور (بنزین یا روغن دیزل) و در تولید قیر و کک استفاده شود.

انواع مازوت

ترکیب و خصوصیات
• "گوگرد بسیار کم" مازوت با محتوای گوگرد 0.5٪ است.
• "گوگرد کم" یک Mazut با محتوای گوگرد 0.5-1.0 است.
• "گوگرد نرمال" یک Mazut با محتوای گوگرد 1.0-2.0 است.
• "گوگرد زیاد" یک Mazut با محتوای گوگرد 2.0-3.5٪ است.​​​​​​​

موارد قابل توجه استفاده از مازوت چیست؟
از جمله موارد استفاده از مازوت می توان به گرم شدن خانه ها و کامیون های سوخت رسان برای روشن شدن کوره ها ، تولید بخار برای مصارف صنعتی و تولید انرژی الکتریکی اشاره کرد.این ماده از مایعات قابل اشتعال حاصل از نفت خام تولید می شود و به آن نفت سفید ، روغن گرمایش منزل ، سوخت دیزل یا روغن زغال سنگ نیز می گویند.می تواند برای تأمین انرژی انواع موتورها ، لامپ ها ، بخاری ها ، اجاق ها و فانوس ها مورد استفاده قرار گیرد و یک گزینه معمول برای صاحبان خانه است که تجهیزات گرمایش خانه مانند کوره ها و دیگهای بخار را اداره می کنند.
موارد استفاده از مازوت همچنین شامل ژنراتورهای اضطراری است. اگر خانه شما در گذشته از قطعی برق رنج برده باشد ، یک ژنراتور اضطراری می تواند مشکلات زیادی را که می تواند از طریق قطع برق ایجاد شود برطرف کند. اینها می تواند شامل خراب شدن غذا ، از بین رفتن گرمایشی یا تهویه مطبوع و همچنین عدم توانایی استفاده از سیستم های امنیتی ، تجهیزات پزشکی یا الکتریکی باشد.
می تواند در محیط های تجاری ، صنعتی و کشاورزی - از جمله ماشین آلات یا وسایل نقلیه برای استفاده در جاده ها استفاده شود. نمونه ماشین آلات شامل ماشین های برداشت و سایر تجهیزات کشاورزی ، علاوه بر ماشین آلات استخراج یا استخراج از معادن یا حتی کشتی های بنکر نیز می باشد.
مزایای مازوت
مازوت سبک عاری از گوگرد ، تمیز است و عملکرد مطلوبی را در سخت ترین شرایط ارائه می دهد. این عملکرد در هوای سرد بسیار عالی عمل می کند و برای تقاضای شرایط قطب شمال توسعه یافته است. علاوه بر این ، برخلاف سایر سوخت ها ، که این مسئله می تواند عامل نگران کننده تری باشد ، این یک محصول بسیار پایدار ، قابل احتراق ، غیر انفجاری است.
اگر یک کبریت روشن را در یک استخر مازوت بریزید ، شعله به سادگی از بین می رود. با این وجود نمی توان همین حرف را در مورد پروپان یا گاز طبیعی گفت. به همین ترتیب ، نشتی در یک زنجیره تامین روغن باعث انفجار نمی شود.
به طور کلی ، مزایای روغن مازوت در مقایسه با گاز طبیعی این است که روغن ایمنی ، کارایی و گرمای بیشتری را ارائه می دهد. همچنین استفاده از آن محبوب تر و مقرون به صرفه است.
​​​​​​​مازوت  380 چیست؟
مازوت380 یک مازوت باقیمانده با حداکثر گرانروی 380 cSt در دمای 50 درجه سانتیگراد است. خصوصیات سوخت باید با موتور مناسب یا مشعل و سیستم سوخت همراه مطابقت داشته باشد.
ویژگی های مازوت 380
سوخت مازوت دریایی 380 مطابق با الزامات استاندارد ISO 8217: 2017 (E) درجه ISO-F-RMG 380 است.
کاربرد مازوت 380:
•    مناسب موتور
•    مناسب مشعل
•    مناسب سوخت
 ​​​​​​​

مازوت
مازوت (به انگلیسی : Mazut)، با اسامی صنعتی همچون کوره های ضایعات سوز و Mazut مشهور و شناخته شده است. این ترکیب، نوعی نفت کوره با کیفیت پایین و ویسکوزیته بالا است، که کاربرد زیادی در نیروگاه های حرارتی و موارد مشابه آن دارد. در اروپا و ایالات متحده، از مازوت گازوئیل تولید می کنند. این ماده در گذشته، جهت گرم کردن منازل مورد استفاده قرار گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصول، انواع، مزایا، تاثیر آن بر محیط زیست و... همراه مجموعه پترو اطلس آپادانا باشید
مازوت چیست ؟
مازوت، نوعی نفت کوره با کیفیت پایین است، که کاربرد فراوانی در موتور، چراغ، گرمکن وکوره ها دارد. یک مازوت سنگین و باکیفیت که پسابد حاصل از تقطیر بنزین، قطعات روغن دیزل و نفت سفید است. دارای گرانروی حرکتی 80 درجه سانتیگراد و نقطه اشتعال بالاتر از 50 درجه سانتیگراد است. و چگالی آن همیشه از 0.90 کیلوگرم بر لیتر بالاتر است.
نفت کوره در ایران در سه گرید 180،280 و 380  به وجود می آید. دو گرید 280 و 380 ، از باقی مانده برج های تقطیر تشکیل می شوند. که کاربرد فراوانی در سوخت دارد. زیرا، موجب بروز مشکل در سیستم های سوختی نمی شوند.
مازوت 100 (Mazut-100)
تفاوت اصلی بین انواع مختلف Mazut-100 محتوای گوگرد است. انواع مازوت  100 شامل موارد زیر می باشد.
• "مقادیر کم گوگرد" مازوت با محتوای گوگرد 0.5٪  است
• "گوگرد کم" یک Mazut با محتوای گوگرد 0.5-1.0 است
• "گوگرد نرمال" یک Mazut با محتوای گوگرد 1.0-2.0 است
• "گوگرد زیاد" یک Mazut با محتوای گوگرد 2.0-3.5٪ است
مازوت 180 (Mazut 180)
Mazut 180، که با عنوان صنعتی بخاری های "روغن زائد" یا کوره های "روغن ضایعات" مشهور است، یک مازوت سنگین و با کیفیت استاندارد است که کاربرد گسترده ای در تولید گیاهان دارد. مازوت 180، در اتحاد جماهیر شوروی سابق به منظور گرم کردن منازل به کار برده شده است. جدول آنالیز محصول در زیر آورده شده است.

مازوت 280 (Mazut 280)
Mazut 280 یک مازوت سنگین و با کیفیت استاندارد است که در تولید گیاهان استفاده می شود. در ایالات متحده و اروپای غربی، دیزل محصول نهایی مازوت 280 است.
انواع
*مازوت 1 : با عنوان عنوان گازوئیل شماره ۱ ،  نفت سفید و سوخت جت معروف است.
*مازوت شماره ۲  در صنعت حمل و نقل (کامیون ها و بعضی از اتومبیل ها) از گازوئیل مشابه  شماره ۲ با محدودیت عدد ستان استفاده می کنند که کیفیت جرقه زنی سوخت را توصیف می کند. هر دو نوع از برش نفت خام سبک بدست می آیند.
*مازوت شماره 3 : یک سوخت تقطیری برای مشعل هایی است که به سوخت با گرانروی کم نیاز دارند.
*مازوت شماره 4 : این نوع با عنوان Bunker A شناخته شده است. که به عنوان سوخت گرم کننده تجاری به کار برده می شود.
*مازوت شماره ۵ این دسته از مازوت نیز با عنوان بنکر بی معروف و مشهور است . که از برش سنگین گازوئیل تشکیل می شود.
*مازوت شماره ۶ : این دسته از سوخت ها به عنوان مازوت باقیماند (RFO) ، با مشخصات نیروی دریایی Bunker C یا با مشخصات Pacific PS-400 معروف و شناخته شده هستند.
خواص و ویژگی
*حاوی اکسیژن، ازت، گوگرد، خاکستر و کربن است.
*در ترکیب مازوت ویسکوز یا سنگین معمولا   ۸۸.۵ درصد کربن ، ۱۱.۵ درصد هیدروژن و همچنین درصد بالایی گوگرد و نیتروژن وجود دارد. اما مازوت سبک حاوی نسبت کربن کمتری است. به این دلیل ویسکوزیته و چگالی آن کاهش می یابد.
کاربرد و موارد استفاده
*به عنوان گرم کننده بویلر استفاده می شود. زیرا گرمای سوختن آن بالا است.
*در صنعت حمل و نقل به کار برده می شود. علت این امر ویسکوزیته بالای نفت کوره است.
*به عنوان گرم کننده منازل
*به عنوان سوخت کامیون
*تولید انرژی الکتریکی
*تولید بخار در مصارف صنعتی
*به عنوان منبع انرژی در موتور، لامپ و فانوس
*در تجهیزات گرمایی
*در تجهیزات پزشکی یا الکتریک
*در تجهیزات پزشکی
*ماشین آلات استخراج
مزایا مازوت
*پایدار، غیرقابل احتراق و غیر انفجاری است
*عملکرد آن در هوای سرد افزایش می یابد.
*افزایش ایمنی، کارایی و گرمایی را نشان می دهند. و این امر موجب محبوبیت آن شده است.
نحوه تولید
مازوت از ترکیب های نفت خام به حساب می آید، که مراحل تولید آن به شرح زیر است.
*تقطیرجز به جز، هنگام پالایش نفت خام
*تبخیر بنزین و سایر فراورده های سبک تر
تولیدکنندگان
کشورهای روسیه، ایران، ترکمنستان، آذربایجان و قزاقستان  بزرگترین تولیدکنندگان مازوت هستند. این مازوت تولیدی در گرم کردن بویلرها جهت تولید بخار استفاده می شود. علت این امر را می توان گرمای سوختی بالای آن بیان نمود.  از عوامل مهم در درجه‌بندی این سوخت می توان به مقادیر گوگرد موجود در مازوت اشاره کرد. که متاثر از منبع اصلی آن است. مازوت در صنعت حمل و نقل با عنوان «نفت کثیف (Dirty Oil) شناخته شده است. به علت ویسکوزیته بالا، پمپ کردن آن نیازمند تجهیزات خاصی است.
در محیط زیست
نفت کوره از مواد شیمیایی مختلفی ساخته شده است. و استفاده از آن در نیروگاه های حرارتی باعث ورود آن به محیط زیست می شود. این مواد تولیدی وارد خاک و آب های سطحی می شوند. بخشی از مواد نشتی به محیط تبخیر و بخشی وارد خاک و آب های زیرزمینی می شود. و در خاک های زیر زمینی حل می شود. مواد تبخیر شده به ترکیبات دیگری تبدیل می شوند. این در صورتی است که مواد شیمیایی موجود در خاک و محیط‌های دیگر وجود دارند می‌توانند تا بیش از یک دهه در محیط زیست باقی بمانند. بنزن، تولوئن و زایلین از جمله این ترکیبات سمی هستند.
راه های ورود مازوت
افراد راه های زیر در معرض مازوت قرار می گیرند.
* از طریق گرم کردن خانه
*به عنوان حلال و پاک کننده (استفاده از نفت سفید و ترکیبات آن)
*ذخیره سازی و نگهداری این مواد در منازل
*وجود نیروگاه های حرارتی در مناطق شهری
مازوت در بدن
*نفت کوره از طریق تماس پوستی، استنشاق هوا، خوردن غذا و آب آلوده به آن وارد بدن می شود.
*نفت کوره، از طریق نیروگاه ها و کارخانه ها نزدیک به شهر که از این سوخت استفاده می کنند، وارد بدن می شود.
تاثیر مازوت بر سلامتی
*از سوختن گازهای فسیلی همچون مازوت، گاز سمی SO2 منتشر می شود. که برای سلامتی انسان مضر است. و ممکن است کشنده باشد.
*غلظت های کم این ماده عوارضی مانند مشکلات تنفسی، قرمزی چشم، درد قفسه سینه و بیماری های قلبی و قروقی را در پی دارد.
*سوزاندن مازوت باعث تولید سولفات و نیترات می شود. این ذرات تولیدی موجب افزایش بیماری های مانند آسم و حملات قلبی و تنفسی می شوند.
*سوزاندن نفت کوره، موجب تولید باران های اسیدی می شود. این امر باعث افزایش فرسایش خاک، از بین رفتن گیاهان و افزایش سیل می شود.
در ادامه به توضیح روش های گوگرد زدایی به منظور کاهش اثرات نامطلوب نفت کوره خواهیم پرداخت.
گوگرزدایی
از جمله روش های معروف تجاری گوگردزدایی می توان به موارد زیر اشاره کرد.
*روش خشک
*روش نیمه خشک
*روش تر
روش تر، از میان روش های ذکر شده، بیشتر جهت کنترل گوگرد در نیروگاه‌های برق به کار برده می شود.
 ​​​​​​​

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش