مراحل اولیه برای چارتر کشتی یا اجاره کشتی Ship chartering :

​​​​​​​
ابتدا Sub charterer  یا  اجاره کننده دوم، که کشتی را از Head charterer  یا اجاره کننده اصلی اجاره می کند باید اطلاعاتی را به شرح ارائه دهد که شامل:

1. نوع بار
2. کد تعرفه
3. نوع بسته بندی:
4. جامبو بگ(جهت بسته بندی کالا با ماهیت پودر نظیر مواد شیمیایی و مواد اولیه) Roll:استوانه ای از یک کالا که جهت بسته بندی کاغذ و فلزات استفاده می شود
بشکه یا Barrel
5. بندل یا Bundle (جهت بسته بندی میلگرد )
6. تناژ
7. بندر بارگیری //POL/Port of Loading
8. بندر تخلیه//POD/Port of Discharge
9. تناژ قابل بارگیری روزانه در بندر مبدا Loading Rate per day/
10 .تناژ روزانه تخلیه بار در بندر مقصد /  Discharge Rate per day
11. درافت یا عمق اسکله بارگیری در مبدا (که بسیار مهم است) Berth Draft
12. درافت یا عمق و شماره اسکله جهت تخلیه در بندر مقصد Berth Draft
13. Lay can /بازه  زمانی که از سوی Sub charterer / اجاره کننده دوم  کشتی برای بارگیری محموله خود در بندر اعلام می گردد.


نرخ حمل پیشنهادی /Target Rate

سپس Head charterer  /اجاره کننده اصلی کشتی این اطلاعات را در اختیار مالکان کشتی یا اصطلاحا Owners قرار میدهد،آنها نیز پس از بررسی نرخ اولیه را اعلام می نمایند که این نرخ در صورتیکه مورد تایید  Sub charterer باشد متعاقبا FNote یا Fixture Note  از سوی مالک کشتی ارائه میگردد که در این سند اولیه اطلاعات بدوی از قبیل اولین زمان آمادگی کشتی برای بارگیری / پرچم کشتی/نحوه پرداخت وجه اجاره یا هزینه چارتری و سایر شرایط جهت اجاره کشتی در ازای بار موضوع در آن مطرح شده است.پس از این مرحله قراردادی بین Head charterer  و  Sub charterer منعقد میگردد،این قرارداد پیرو  FNote/ قرارداد  امضا شده بین Head charterer  و مالک کشتی می باشد.در  FNoteهمچنین میزان جریمه به ازای هر روز معطلی یا اصطلاحا دموراژ یا Demurrage  پس از پایانLay can  و حدود مسئولیت چارتر کننده کشتی و اطلاعات بانکی جهت انجام تراکنش بابت پرداخت هزینه اجاره مشخص می گردد و نیز در صورتیکه کشتی زودتر از موعد مقرر در بندر مقصد تخلیه گردد ،میزان هزینه تخلیه یا Discharge جهت عودت به ازای هر روز و یا حتی ساعت به چارتر کننده مشخص می گردد.

چارتر سفری کشتی Voyage charter   و همچنین چارتر زمانی کشتی Time Charterجهت حمل محمولات فله خشک فله صنعتی و فله غذایی و از این قبیل محمولات می توان به آهن آلات . سیمان و کلینکر. گندم و ذرت و محصولات کشاورزی اشاره نمود.


چارتر کشتی های تانکردار جهت حمل کلیه میعانات نفت و گازی و مشتقات آن از قبیل LPG  ، نفت سیاه ، گازوئیل و غیره  ...
چارتر کشتی جهت حمل محمولات حجیم و سنگین صنعتی با کشتیهای جنرال کارگو
چارتر کشتی کانتینر بر جهت کالاهای کانتینری در حجم زیاد و مسیرهای خاص
ارایه مشاوره جهت حمل محمولات فله و چارتر کشتی

​​​​​​​
آنچه در ذیل عنوان گردیده مختصریست راجع به انواع  قرارداد های کرایه کشتی که توسط این شرکت ارائه می گردد.

قرارداد چارتر کشتی بین صاحب کشتی و اجاره کننده کشتی منعقد می‌گردد و اجاره کننده کشتی میتواند صاحب کالا یا نماینده او باشد که انواع متداول قرارداد چارتر کشتی به صورت زیر است:


اجاره سفری کشتی یا Voyage Charter

در این نوع قرارداد کالای معینی توسط کشتی در مسیر تعیین شده و بین بنادر توافق شده  حمل میگردد و در ازای آن مبلغی به عنوان کرایه دریافت میگردد، مبلغ  کرایه بر اساس وزن محموله و در برخی مواقع بر اساس حجم آن در صورت حجیم بودن کالا محاسبه می‌گردد. اگر مالک کشتی از میزان دقیق باری که قرار است حمل کند اطلاع نداشته باشد، طرفین ممکن است در مورد مبلغ مقطوعی به عنوان کرایه توافق کنند. ضمنا بسته به توافق ممکن است کلیه ظرفیت های کشتی یا تنها بخشی از آن در اختیار اجاره کننده کشتی قرار گیرد. اگر مقدار محموله بیش از ظرفیت کشتی باشد قرارداد میتواند جهت حمل محمولات متوالی منعقد گردد و تحت عنوان Contract of Affreightment باشد.
​​​​​​​
در قرارداد اجاره سفری دو نوع اجاره وجود دارد:
1. اجاره کشتی برای یک سفر
2. اجاره کشتی برای سفرهای متوالی
در مواردی که محموله معادل یا کمتر از ظرفیت حمل کشتی باشد، می‌توان آنرا طی یک سفر حمل کرد.
چنان چه محموله بیش از ظرفیت حمل کشتی برای یک نوبت باشد، قرارداد اجاره برای سفرهای متوالی تنظیم می‌گردد. این نوع قرارداد اجاره سفری در فاصله دو تاریخی که تعیین می‌شود، یعنی تاریخ آغاز نخستین سفر و تاریخ پایان آخرین سفر معتبر است.
 

اجاره زمانی کشتی یا  Time Charter

این نوع قرارداد چارتر کشتی میتواند برای مدتی معین و برای چند سفر جهت حمل چندین محموله بین بنادر خاص منعقد شود که به آن قرارداد چارتر زمانی یا  Time charter گفته میشود و طی مدت قرارداد کشتی در اختیار اجاره کننده آن قرارداده میشود.  این مدت میتواند برای چند ماه یا حتی سالها ادامه یابد و در صورت توافق طرفین تمدیدی گردد.در چارتر زمانی تمام ظرفیت های کشتی در اختیار اجاره کننده قرار می‌گیرد تا طی مدت که اجاره کشتی ، به حمل بار از هر بندری به بندر دیگر مشغول گردد و یا فقط بین دو یا چند بندر مشخص رفت و آمد کند.
از مهمترین مفاد قراردادهای چارتر کشتی یا FIXTURE Note  به مواردزیر می توان اشاره کرد:
1. اسم کشتی
2. مشخصات و ظرفیت و امکانات آن
3. مشخصات و مقدار بار
4. بنادر یا محل‌های بارگیری و تخلیه
5. نرخ کرایه حمل
6. چگونگی پرداخت کرایه و زمان و مکان پرداخت آن
7. تاریخ ورود کشتی به بندر بارگیری
8. مدت زمان و سرعت مجاز تخلیه و بارگیری
9. میزان خسارت معطلی کشتی
که بطور خلاصه و بین الملل این نوع قراردادهای FIXTURE Note می گویند .